blog

blog

Pohyb jako nutné zlo

Je až k smíchu pozorovat děti při tělesné výchově. Těsně před hodinou se některé dívky drží za podbřišek a vymlouvají se na bolestivou menstruaci. Ne vždy to projde. A tak se písklata ustrojí do sportovního oblečení, s otráveným výrazem absolvují nástup a poslouchají, co je následujících padesát minut čeká za peklo.

Za trest

Nezáleží, jestli se šplhá po laně, skáče do písku nebo se hraje vybíjená. Pohybové aktivity jsou zkrátka out. Ani na Instagramu nefrčí. A co se neprobírá na sociálních sítích, pro mladé neexistuje. Dnes jsou tabulky pro zdárné proplutí tělocvikem o mnoho snazší než dřív. Jak bychom mohli po dětech chtít, aby ručkovaly po žebříku nebo běhaly víc než kilometr a půl. Už se moc nejezdí ani na školní olympiády a závody. Není o ně zájem. Proč by měl? Po hodině pohybu jsou dívky upocené, make-up je ten tam a navíc je chlapci viděli v nevzhledných leginách. Kluci museli ukázat ruce bez sebemenšího náznaku svalů a rachitické hrudníčky a teď by nejradši zapluli za školu na kraj lesa a dali si uklidňující cigaretu. To není směr, kterým by se měla tělesná výchova ubírat.

Představy

Co by dnešní děti skutečně bavilo a na co jsou ochotné přistoupit? Není toho mnoho a výčet připomíná hry.
  • Frisbee
  • Softball
  • Opičí dráhy
  • Volejbal
  • Florbal

Pro sebe i pro jiné

Tělocvik ale nemá být zábava, má ve cvičencích uvolnit nahromaděnou energii, po dni ve škole jim okysličit mozek a rozhýbat tělo, které se celý týden povaluje mezi postelí, gaučem a školní lavicí. Možná je na čase použít některé z donucovacích prostředků. Jinak z dětí vyrostou povaleči s nulovou fyzičkou a zájmem o venkovní aktivity. Situace je horší o fakt, že oni budou mít jednou svoje vlastní děti a předají jim hodně ze sebe. Škoda, že pohyb jim do vínku nedají.


cx říká
15.01.2019

cx

cx říká
15.01.2019

cx

cx říká
15.01.2019

cxVložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek